Podstawy meteorologii - warsztaty na UMK

W dniu 23.09.2019 uczniowie klasy 3 BC technikum inżynierii środowiska i melioracji odwiedzili Obserwatorium Meteorologiczne Katedry Meteorologii i Klimatologii Wydziału Nauk o Ziemi UMK. Jednym z pierwszych stanowisk badawczych i pomiarowych jest ogródek meteorologiczny. Na terenie ogródka mogliśmy zapoznać się z wyposażeniem pracowni klimatologicznej stacji oraz przyrządami umieszczonymi w trzech klatkach meteorologicznych.

 

Poznaliśmy takie przyrządy jak pluwiograf tygodniowy, deszczomierz Hellmanna, wiatromierz Wilda, psychrometr typu Augusta, termometr maksymalny i minimalny oraz samopis – termohigrograf rejestrujący temperaturę i wilgotność powietrza, termometry gruntowe, którymi wykonuje się pomiary temperatury na głębokościach: 5, 10, 20 i 50 cm (za pomocą termometrów kolankowych rtęciowych)  oraz 100 cm (termometr wyciągowy). Wybraliśmy się także na taras obserwacyjny  umieszczony na dachu Wydziału Nauk o Ziemi . Prowadzone są tam badania wszystkich składowych promieniowania słonecznego w sposób automatyczny przy użyciu zestawu  tracker Solys 2, na którym umieszczony jest pyrheliometr do badania promieniowania bezpośredniego oraz dwa pyranometry do badania promieniowania całkowitego i rozproszonego. Całość urządzenia, dzięki odpowiedniej konstrukcji i oprogramowaniu oraz wbudowanemu GPS-owi, w godzinach dziennych ustawia się w kierunku Słońca, co pozwala na pomiar wszystkich składowych promieniowania słonecznego. Mieliśmy też okazję dowiedzieć się jak działa heliograf Campbella-Stokesa (rejestracja usłonecznienia).
Nasze warsztaty zamknęły obserwacje nieba, ocena zachmurzenia i rodzaju chmur. Wnioski - dzień ponury, aura jesienna, ale humory i tak dopisały!