Wycieczka do Sejmu i Muzeum Polin

Polin – tutaj odpoczniesz

Po hebrajsku  i w języku jidysz słowo Polin oznacza „Polska”, ale również „tutaj odpoczniesz”. Oba te znaczenia splatają się w legendzie o przybyciu Żydów do Polski. Mówi ona o Żydach, którzy w średniowieczu uciekali przed prześladowaniami doznawanymi w Europie Zachodniej. Szukając bezpiecznego schronienia wędrowali na wschód. Kiedy dotarli do kraju Słowian usłyszeli ...

 

... ptaki, które w lasach świergotały „Po-lin! Po-lin!” Wędrowcy zrozumieli, że odkryli dla siebie nowe miejsce, gdzie można się osiedlić i rozwijać żydowską duchowość oraz wielowiekową naukę. Muzeum Polin ukazuje 1000 lat historii Żydów polskich. Jak czytamy na stronie Muzeum - jest „to miejsce spotkań i dialogu tych wszystkich, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, którzy z polsko-żydowskiej historii chcą wyciągnąć wnioski na przyszłość, którzy chcą zmierzyć się ze stereotypami i stawić czoła współczesnym zagrożeniom, takimi jak ksenofobia i nacjonalistyczne uprzedzenia. Służąc ideom otwartości, tolerancji i prawdy Muzeum Polin przyczynia się do wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród Polaków i Żydów”.

Uczniowie klas 2 AA oraz 4 AA wraz z opiekunami Panią Anną Ozga, Panią Małgorzatą Sobczak, Panią Bożeną Kilaszewską oraz księdzem Dawidem Urbaniakiem mieli okazję przekonać się o tym w piątek 01.12.2017 podczas wycieczki szkolnej. Przewodnicy poprowadzili uczniów poprzez labirynt uliczek, korytarzy, wnętrz odtwarzających realia życia Żydów w różnych epokach. Oboje mówili w tak ciekawy sposób, że dwie godziny spędzone w Muzeum minęły bardzo szybko. Dwie godziny wcześniej uczniowie zwiedzili także budynek Sejmu.