Konferencja podsumowująca projekt "Praktyki zagraniczne toruńskich uczniów inspiracją do racjonalnego modelowania zasobów naturalnych” w ramach programu Unii Europej­skiej Erasmus+ zorganizowana przez Zespół Szkół Inżynierii Środowiska

W dniu 24 listopada 2017 r. odbyła się w naszej szkole konferencja podsumowująca projekt pt. "Praktyki zagraniczne toruńskich uczniów inspiracją do racjonalnego modelowania zasobów naturalnych” o numerze 2016-1-PL01-KA102-024179 współfinansowany w ramach programu Unii Europej­skiej Erasmus+. Projekt rozpoczął się 01.12.2016 r., a zakończy się 31.12.2017 r. Brało w nim udział 15 uczniów z kierunku technik architektury krajobrazu oraz 15 osób z kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Uczniowie pojechali na trzytygodniowe praktyki zagraniczne do Słowenii do GRM Novo mesto Center Biotehnike in Turizma (acrhitektura krajobrazu) oraz czterotygodniowe praktyki do Niemiec do firmy Vitalis (odnawialne źródła energii). Konferencja była uroczystym podsumowaniem rocznych działań projektowych poprzez rozpowszechnienie rezultatów udziału w projekcie wśród zaproszonych gości, rodziców oraz uczniów i nauczycieli.

 

 

Ponadto, organizacja konferencji wpisuje się również w obchody Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych – inicjatywy Komisji Europejskiej organizowanej w dniach 20-24 listopada br. pod hasłem „Odkryj swój talent”, której celem jest podniesienie atrakcyjności i poprawa wizerunku kształcenia i szkoleń zawodowych w Europie.

W konferencji udział wzięli, m.in. pani Milena Jarzyna-Maliszewska - Kierownik Wydziału Pozyskiwania Funduszy Europejskich, pani dr hab. Hanna Solarczyk-Szwec, prof. UMK - Kierownik Uniwersyteckiego Centrum Edukacji Całożyciowej i Walidacji, pan Marek Jopp - asystent p. Janusza Zemke posła do Parlamentu Europejskiego, pani Beata Tomaszewska - doradca metodyczny z j.angielskiego z Toruńskiego Ośrodka  Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli, pani Elżbieta Tomaszewska -  doradca metodyczny z geografii z Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli, dyrektorzy toruńskich techników, rodzice uczestników projektu oraz uczniowie z młodszych klas.

Podczas konferencji wystąpienia mieli uczniowie klas IV AA i IV BU, którzy uczestniczyli w projekcie. Przedstawili oni prezentacje na temat zagranicznych praktyk zawodowych, wykonywanych czynności, spędzania wolnego czasu oraz znaczenia udziału w projekcie w ich rozwoju zawodowym  i osobistym. O wpływie uczestnictwa w projekcie na funkcjonowanie szkoły w środowisku lokalnym mówił również dyrektor szkoły Józef Pyrczak. Natomiast dwie panie prelegentki (pani dr hab. Hanna Solarczyk-Szwec, prof. UMK - Kierownik Uniwersyteckiego Centrum Edukacji Całożyciowej i Walidacji oraz pani Elżbieta Tomaszewska -  doradca metodyczny z geografii z Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli) uświadamiały słuchaczy, jak ważna jest idea uczenia się przez całe życie oraz jak wielką szansę na rozwój niosą dla naszego województwa, miasta i szkoły programy takie jak Erasmus+.

Kolejną atrakcją dla uczestników były występy wokalne uczennic Dominiki Wyborskiej oraz Aleksandry Jabłońskiej.

Najważniejszym punktem konferencji było wręczenie uczestnikom projektu przez dyrektora Józefa Pyrczaka certyfikatów potwierdzających odbycie zagranicznych praktyk zawodowych. Po konferencji wszyscy uczestnicy projektu, ich rodzice oraz goście zostali zaproszeni na wspólny poczęstunek.

Za organizację konferencji odpowiedzialni byli: p. Anna Wojdowicz, p. Anna Ozga, p. Małgorzata Sobczak, p. Izabela Boroch.

 

Zobacz relację z konferencji w mediach:

- TV Toruń

- Gazeta „Nowości” - 27.11.2017 r.