Zajęcia edukacyjno-profilaktyczne w Areszcie Śledczym w Toruniu

Dnia 29.09.2017 r. uczniowie klasy 2AA uczestniczyli w zajęciach edukacyjno-profilaktycznych w toruńskim Areszcie Śledczym.

Zajęcia  miały zwrócić uwagę młodych ludzi na przestępczość i demoralizację nieletnich, uwrażliwić na przyczyny wchodzenia młodzieży w konflikt z prawem. Prowadzący poruszali sprawy przemocy rówieśniczej i przestępczości nieletnich, a także poinformowali o konsekwencjach takiego postępowania. Ponadto przedstawiciele Służby Więziennej opowiedzieli o swojej pracy. Zajęcia i inicjatywy tego typu przyczyniają się do zwiększania świadomości społecznej młodzieży, wiedzy na temat odpowiedzialności karnej i skłaniają młodych ludzi do zastanowienia się, "czy rzeczywiście warto sobie zniszczyć życie" na skutek nieprzemyślanych i nieodpowiedzialnych zachowań.

 

Dodatkowo młodzież miała okazję zobaczyć z zewnątrz, a także „od środka” niezwykłą architekturę toruńskiego panoptikonu (zwanego popularnie okrąglakiem).

W dziewiętnastowiecznym Toruniu na potrzeby więziennictwa wykorzystywano kilka różnych, przepełnionych budynków. Stąd władze pruskie podjęły decyzję o budowie nowego więzienia. Budowę rozpoczęto w 1864 roku obok istniejącego już gmachu Sądu Okręgowego. Na kształt architektoniczny więzienia wpływ wywarł projekt doskonałego zakładu karnego z celami jednoosobowymi, stworzony przez osiemnastowiecznego filozofa Jeremego Benthama. Gmach "okrąglaka" zbudowany na planie koła o średnicy 18 m, składał się z piwnicy, parteru i czterech pięter. W piwnicy mieściły się pomieszczenia pomocnicze: jadalnia, kuchnia, łaźnia, pralnia oraz karcery. Na kolejnych kondygnacjach umieszczono cele więzienne z kratą zamiast drzwi. Na każdym piętrze było ich 12. W części centralnej budynku zamontowano metalowe schody, na których rozmieszczone były stanowiska obserwacji  więźniów. Z gmachem sądu więzienie zostało połączone podziemnym korytarzem. Budynki sądu i więzienia zostały zaprojektowane w stylu neogotyckim. Architekt  nadał im charakter średniowiecznej architektury obronnej. Elewacja Sądu Okręgowego zwieńczona jest blankowaną attyką, a wysunięta u wylotu ul. Panny Marii część gmachu (ryzalit) dodatkowo narożnymi okrągłymi machikułowymi wieżyczkami. Charakter stylu neogotyckiego podkreślały także łuki ostre zastosowane w zwieńczeniach otworów drzwiowych, jak i okien górnej kondygnacji w budynku sądu.