Jak radzić sobie z lękiem przed koronawirusem

Świadomie kieruj swoją uwagę. Lepiej powstrzymać się od ciągłego śledzenia wydarzeń i przeznaczyć na to określony czas w ciągu dnia, np. wieczorne wiadomości.  Skup się na kontakcie z domownikami, wciągających lekturach czy po prostu codziennych czynnościach. 

2. Jeżeli szukasz informacji na temat koronawirusa, rób to w sprawdzonych, wiarygodnych źródłach, a nie tych szukających sensacji. Z wyszukanych informacji czerp to, co najważniejsze, czyli wskazówki racjonalnego postępowania w czasie pandemii.  

v 3. Jeśli już w Twojej głowie pojawią się negatywne myśli, możesz zatrzymać dialog wewnętrzny na kilka sposobów:

  • zajmij się czymś, co pochłonie Twoją uwagę, np. gotowaniem, czytaniem książki;
  • spójrz na swoje myśli z dystansu - wyobraź sobie, że patrzysz na nie z Księżyca albo że takie myśli kładziesz na fali, która odpływa (to forma autosugestii);
  • podyskutuj z myślami jak z namolnym rozmówcą, przedrzeźniaj go;
  • głośno i wyraźnie powiedz swoim złym myślom "stop";
  • wykonaj kilka intensywnych ćwiczeń fizycznych - wtedy przerwiesz reakcję i zmienisz swój stan fizyczny.

v 4. Gdy czujesz napływ nieprzyjemnych emocji, zadbaj o swój stan fizyczny: spowolnij i pogłęb oddech albo wprost przeciwnie: wstań i przejdź się energicznie, potańcz, zrób kilka pajacyków albo przyjmij pozycję wyrażającą pewność siebie: na rozstawionych na szerokość bioder nogach, ręce możesz oprzeć na biodrach. 

v 5. Zajmij się tym, na co masz wpływ - to pozwoli Ci zmniejszyć poczucie bezradności. Podejmuj racjonalne zachowania zgodne z zaleceniami WHO, które mogą Cię uchronić przed zakażeniem, czyli: regularne myj ręce,  zachowaj odstęp od innych ludzi.  

na podstawie: https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zdrowie.