Spotkanie z aktywiską pomagającą uchodźcom - Panią Aliną Czyżewską

14-stego listopada mieliśmy okazję, dzięki uprzejmości Gimnazjum i Liceum Akademickiego oraz Pani Marii Jadczak, nauczycielki historii, uczestniczyć w spotkaniu z Panią Aliną Czyżewską, która przybliżyła nam obecną sytuację uchodźców z wyspy Lesbos. Spotkanie było drugim z zaplanowanych działań w zakresie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w którym uczestniczy biblioteka naszej szkoły. W spotkaniu uczestniczyły wybrane osoby uczniowskie z klasy I i II DW.

 

Byliśmy w szoku jak mało wiemy na ten temat. Pani Alina uświadomiła nam, że cały czas bazujemy głównie na negatywnej i subiektywnej opinii względem ludzi, którzy pragną tylko bezpiecznego schronienia i godnego życia. Informacje, które nam przekazała poparte są zdjęciami z jej podróży na wyspie Lesbos, rozmowami z ludźmi objętymi statusem uchodźcy i potwierdzonymi danymi pochodzącymi z obliczeń prowadzonych przez UNHCR.

To spotkanie zupełnie rozwiało stereotypy, które krążyły w naszych głowach. Pani Aldona ukazała nam rzeczywisty obraz uchodźcy - człowieka w potrzebie, który nie może być pewny kolejnego dnia, który nieraz ryzykuje życie dla swojej rodziny, w swoim kraju może wybrać tylko między złem, a złem, do którego prędzej, czy później i tak będzie zmuszony i tak finalnie stając się ofiarą. Człowiek ten traci cały swój dobytek, a jeśli cudem uda mu sie uciec - skazany jest na życie w obozie, w bardzo skrajnych warunkach. 

Świadomość, iż właśnie w tym momencie, przez wody terytorialne Turcji, w kierunku Greckiej wyspy Lesbos, może przepływać kolejna łódź ludzi, chcących uwolnić się od zagrożenia, nasuwa na myśl wszystkie słyszane w telewizji, przeczytane w Internecie "wiadomości", mówiące o rzekomym o zagrożeniu, które oni niosą. 

Spotkanie to było lekcją człowieczeństwa. Dziękujemy!

 

Julia Chmiel II DW

i Stara Bibliotekara